Na de mi ellen is kellene a védelem?
Már megint valami fölösleges vacak, amit ráaggatunk a kutyára! Hiszen évszázadok óta jól elvoltak a kutyák a szabadban napszemüveg, és extra védelem nélkül is!
Ez igaz, hiszen egy falusi udvaron élő kutyánál nem szoktunk napszemüveget látni, és nem is aggódunk a szemük miatt. De ezek a kutyák nem szoktak autóval, motorbiciklivel, hajóval, vagy SUP-al utazni, és bármikor árnyékba tudnak húzódni, ha túl erős számukra a fény. Manapság teljesen más dolgokat várunk el a kutyáktól, másként élnek, más dolgokat csináltatunk velük, mint amihez az elmúlt évszázadokban hozzászoktak az ember mellett.
A megváltozott életvitelhez, életkörülményekhez pedig nekünk, nekik is alkalmazkodni kell. Ha plusz védelemre van szükségük, nekünk kell megtalálni a módot erre.
Felmérések szerint a legtöbb kutyának 8 éves korára kialakul, vagy már volt valamilyen szemproblémája. Ezek közül sok megelőzhető lett volna védőszemüveg /napszemüveg viselésével.
MILYEN ESETEKBEN HASZNOS A KUTYA VÉDŐSZEMÜVEG?
Autós utazásnál. Sok kutya szereti kidugni a fejét autós utazásnál a hátsó ablakon. A gyorsan tovasuhanó táj sok illatot hoz, valamint a levegőben lévő port, bogarakat, száraz faleveleket, egyéb apró szemetet, ami mind szemsérülést okozhat.
Motorozásnál. Sok gazdi motorozik, és szeretné négylábú kedvencét is magával vinni egy szuper, közös kirándulásra. A gazdin ugye van motorosszemüveg, ami védi a szemét a széltől, a levegőben lévő apró szemétdarabok okozta sérülésektől. Ne feledd, kutyusod szemét ugyanígy kell védened!
Szembetegségeknél. Ha kutyusodnak például zöldhályogja, szürkehályogja, vagy szemgyulladása van, ezzel tudod óvni a szemét.
Szemműtétek után véd a portól, apró bogaraktól, fénytől.
Néhány gyógyszer fényérzékenységet okoz, így ilyen esetekben is hasznos.
Vak kutyáknál probléma, hogy különböző tárgyaknak ütközhetnek, vagy éppen nyitva van a szemük erős fényben, hiszen nem érzékelik a fényt, ám ettől még az erős fény behatolhat a szembe, és bajt okozhat. Ezzel is tudod óvni a szemét.
A nyári, túlzottan erős napfény kutyáknál szaruhártya gyulladást okozhat, illetve súlyosbíthatja a már meglévő tüneteket. Ez vonatkozik a téli, havas kirándulásokra is. Tudtad, hogy a fehér hóról a napfény 80 %-a visszatükröződik?
Régebben kizárólag barna szemű kutyákkal találkozhattunk. Manapság gyakoriak a világos szemű egyedek is. Az ő szemük sokkal érzékenyebb a fényre. Hasonlóan érzékenyek a fejen világos, fehér szőrű kutyusok is, akiknek a szem körül is világos szőre van. Ők nagyon gyorsan leéghetnek a szem környékén.
MIT KELL TUDNI KUTYA NAPSZEMÜVEG VÁSÁRLÁS ELŐTT ?
A napszemüveg akkor tölti be a védő funkcióját, ha zárt, arcra jól illeszkedő, és törésálló/ törésbiztos, lehetőleg UV szűrős. A jó illeszkedést a kereten lévő gumi/neoprén “tömítés” biztosítja.
Létezik egy lencséből álló napszemüveg (hasonló a búvárszemüveghez, síszemüveghez), vagy két külön lencséből álló szemüveg. A kicsi kutyáknál jobb a két külön lencsés. Itt a lencséket egy rugalmas rész köti össze, mely jobban igazodik a kicsi fejekre. A közepes, vagy nagy kutyusoknál (10 kg-tól felfelé) már elég széles a koponya az egy-lencsés szemüvegekhez.
Ha a szemüveglencsék jól ülnek a szem körül, megfelelően széles látóteret biztosítanak, valamint kényelmesen fognak ülni a szem körül, nem nyomják sehol. Mindig azt a stílust válaszd, ami kutyusod fejformájára a legmegfelelőbb!
A fejen való kényelmes viselethez nagyon fontos a rögzítő gumiszalag megfelelő mérete is. Ne legyen túl laza, mert könnyel leesik, de ha túl szoros, kényelmetlen lesz, le akarja majd venni. Amikor leméred a kutyusod fejét, számold bele a szemüvegkeret hosszát is!
Ha nem vagy biztos benne, hogy hasznos-e a kutyusodnak a napszemüveg/védőszemüveg, beszélj az állatorvosoddal, és kérd ki a véleményét!
SZOKTATÁSI TIPPEK
Ugyanúgy kell hozzászoktatni kutyusodat a napszemüveg viseléséhez, mint bármely ruhadarab viseléséhez.
Először mutasd meg neki, hagyd megszagolni a szemüveget. Következő alkalommal próbáld fel rá pár pillanatra, majd növeld az időt. Jutalmazd valamilyen finomsággal, ha jól viseli!
Minden kutyának más az érzékenysége! Az én kiskutyámat egyáltalán nem zavarta a napszemüveg elsőre sem, sőt elkezdett vigyorogni! A kis barátunk, Charly kutyus, szintén simán hagyta magára tenni, és vigyorogva bóklászott benne, miközben fotóztam a webáruház termékképei számára, de nem biztos, hogy minden kutya így fog reagálni.