HOGYAN SEGÍTI A KUTYÁKAT A MODERN TECHNOLÓGIA? Azt gondolnánk, sehogy, de ez egy nagy tévedés!
A kutyaruha kérdés még mindig elnéző mosolyokat vált ki néhány kutya tulajdonosból, bár mára már eléggé elfogadott tény, hogy a lakásban tartott, vagy kinti-benti tartású kutyák igénylik a ruhát.
Télen nem mindegy, hogy végig reszketi a sétát a kutyám, vagy örömmel futkározik, és szimatol. Esős időben pedig nagyban megkönnyíti a gazdi és az eb életét is, ha egy esőkabátot vehet fel. Séta közben sokkal kevésbé koszolja össze magát, sokkal kevésbé lesz vizes a bunda, a gazdi pedig jóval kevesebbet fogja séta után szárítgatni, tisztogatni kedvencét. Ezzel a lakás tisztaságát, higéniáját is egyszerűbben fenn tudjuk tartani, ami kisállat tulajdonosoknál kiemelt szempont!

Az utóbbi években a nyári kutyafelszerelések kínálatába is betörtek a modern, úgynevezett technikai anyagok. Technikai anyagnak nevezzük a szintetikus szöveteket, amik többnyire más anyaggal keverve kerülnek gyártásra.
Így különböző, az adott célnak megfelelő technikai anyagokat tudnak létrehozni. Például a poliészternek kíváló hőtartó tulajdonsága van, ezért kedvelik az őszi-téli ruhák készítésére. Miután nagyon kopásálló, túra és sportruházatokhoz kíváló. A poliészter teret hódított a kutyaruháknál is! Pontosan ezekkel a tulajdonságaival előzte meg a gyapjú pulóvereket, melyek ugyan jó melegek, de gyorsan magukba szívják a párát. Séta közben "felveszik" a kutya kipárolgását, vagy a levegőben, és a földön, fűszálakon lévő nedvességet. Séta végére akár egy csapzott, didergő kutyával érhetünk haza...!

További technikai anyagok a jól ismert soft-shell, melyet gyakran egy víztaszító réteggel látnak el kívülről, hogy jobban megfeleljen egy elsőrendű túrakabát követelményeinak, vagy a lycra, melynek nagyfokú rugalmassága kíváló sportruházati kelmévé teszi. Ebből készülnek az alakra simuló sportruhák, vagy fehérneműk is.
Látható, hogy a technika fejlődése ebben az iparágban milyen jól szolgálja a kor igényeit! És mi köze ehhez a kutyáknak?
Nagyon is sok! A változékony, szélsőséges időjárás rákényszerít, hogy jobban óvjuk kutyánkat a nagy hidegtől, vagy a forró napsütéstől! Lássuk most a nyári újdonságokat:

Hűtőkendő: ez egy pamutból készült kendő, melynek középső harmadába speciális polimer gyöngyöket varrnak. Vízbe helyezve a gyöngyök kitágulnak, majd a testre helyezve hőt vonnak el a környezetből, így hűtve azt. (Embereknél is használják ugyancsak védőkendőként!)

Hűtőpóló: a póló anyaga megegyezik a sportpólók anyagával. Belül sima szövésű, kívül méhsejt szerű lyukakkal. Könnyű, szellős anyag. Használat előtt vízbe kell áztatni kb. 1 órára. Jobb hatásfok elérésére hűtőbe is tehetjük. Felhúzva a testhő hatására párologni kezd, és szintén a testről vonja el a hőt, mely a lyukakon csak "kifelé" távozhat. (Szabadban űzött, nagyfokú izzadással járó sportoknál ebből készülnek pl. a pólók!)

Napszemüveg: kérdezd meg bármelyik szemészorvost, meg fogja erősíteni, hogy a szemen keresztül mekkora mennyiségű UV sugárzást kapunk! Nincs ez másképp a kutyáknál sem! Ha érzékeny a kutyád szeme, szembetegsége van, vagy idős, biztosan segíteni fog rajta egy biztonságos, UV szűrős, speciálisan kutyákra kialakított napszemüveg! Például az Überreiter szindrómára az állatorvosok is ezt ajánlják! A szemüveg polycarbonátból készült, így rugalmas, és törésálló is.

Hűtő játék: ez is jó módja lehet a kutya otthoni hűtésének! A játék üreges, fel lehet a belsejét vízzel tölteni. Hűtőbe helyezve lehül. Játék, vagy rágcsálás közben hűti a kutyát. Kicsit úgy, mint amikor mi a fagyit nyalogatjuk!

Személy szerint nagyon örülök, hogy ezek a technikák a mi segítésünkre használhatók! Habár az időjárás és a klíma az elkövetkezendő években biztosan még több kihívás elé fog állítani minket, de talán még több kreatív ötlet születik az emberek, és a kiskedvenceink életének megkönnyítésére!